BASINÇ SENSÖRLERİ

  • Basınç ölçer, Basınç Şalteri, Transmiteri, Basınç ölçümü, Basınç Göstergesi, Exproof, Ex Proof, ATEX, HART, Hava , Sıvı, Gaz, Arıtma, Fark basınç ölçümü, Fark basınç transmitteri, Hava fark basınç göstergesi, Basınç ölçerler, Basınç ölçüm yöntemleri, Yüksek sıcaklık basınç ölçer, Basınç göstergesi pilli, Basınç şalteri ekonomik,
  • Basınç bir çok proses değişkeninden biridir. Basınç sıvı ve gazlar moleküler etkileşim nedeniyle içinde bulundukları kabın birim yüzeyine uyguladığı kuvvet olarak açıklanabilir. Bu değişkenin kontrol edilebilmesi için ölçülebilir olması gerekir. Basınç sensörü basıncın ölçülmesini sağlamaktadır. Transmitter ise ölçülen basıncın büyüklüğünü veya değişimini standart bir elektriksel değere çeviren proses enstrümanına verilen isimdir. (bkz: Transmitter Nedir?)
  • Basınç ölçüm yapılacak sisteme göre, mutlak basınç transmitteri, normal basınç transmitteri, fark basınç transmitterleri gibi 3 tip basınç transmitterleri kullanılabilir. Kimya, gıda, ısıtma ve havalandırma, gaz sektörlerinde, ilaç endüstrisinde, altyapı ve çevre teknolojilerinde çeşitli paslanmaz çelik, seramik, silikon diyafram ölçüm hücresi tipleri kullanılmaktadır.
  • Spesifik uygulamalarda basınç transmitter seçiminin yanısıra ilk olarak basınç sahasına göre basınç ölçümü göz önünde bulundurulmalıdır. Basınç sensörleri belirlenecek referans basıncına göre birbirlerinden ayrılır. Sahada en çok kullanılan basınç transmitterleri; absolute pressure transmitter (mutlak basınç dönüştürücü), gauge pressure transmitter (basınç transmitteri), differential pressure transmitter (diferansiyel basınç dönüştürücü) olarak bilinir.